• MÜŞTERİ İLETİŞİM MERKEZİ
  • SIKÇA SORULAN
    SORULAR
  • HEDEFE MESAJ
    (Bizimle İletişim Kurmanın
    En Kolay Yolu)

Değişim hakkında

 

Ürün değişim işlemleri:

Sekiz.com`dan satın almış olduğunuz ürünleri değişim kapsamında iade etmek için malın tesliminden itibaren 30 (Otuz) gün içinde yazılı bildirimde bulunarak gönderebilirsiniz. Bildirimi üyelik hesabınız üzerinden Müşteri Hizmetleri mail adresimize bir mail göndererek yapabilirsiniz.

Değişim ancak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve alıcının durumuna göre Türk Ticaret Kanunu ile Borçlar Kanunu hükümleri çerçevesinde üretim hatası veya ayıplı ürün söz konusu ise; alıcının değişim talebinde bulunması halinde ancak internet sitesinde ilan edilen aynı ürünün yine internet sitesinde ilan edilen stoklarda bulunması ile mümkün olabilecektir.Aksi halde bedel iadesi yapılacaktır.

Ürün değişimlerinizi ürünlerin orijinal faturası, fatura ile birlikte gönderilen iade/değişim formu ile birlikte kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak sekiz.com 'a teslim edilmesi gerekmektedir. Geri gönderimlerinizin yanlış adrese ve/veya farklı kargo firması ile gönderimini engellemek adına, ürününüz ile birlikte gönderilen iade/değişim formunun alt kısmında bulunan yapışkanlı bölümü form üzerinden ayırarak gönderinizin üzerine yapıştırarak tarafımıza gönderebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan kargolarınız neticesinde müşterilerimiz aranarak bilgi verilmekte olup, talep ettiğiniz değişim ürününüzün çıkışı stok mevcudiyetine göre 1-5 iş günü içerisinde gerçekleştirilmektedir.

 

Her türlü iade/değişim işlemlerinizde geri gönderimlerinizi anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo ile Sekiz İnternet, Osmangazi Mahallesi 3142. Sokak No:3 Esenyurt / İstanbul adresine gerçekleştirebilirsiniz.